Suradnja SKS-a na Općoj planinarskoj školi HPD Japetić 2016.

Članovi Speleološkog kluba Samobor 30. rujna su, na poticaj članova HPD Japetić Daniele Čupić (voditeljica škole) i Roberta Cvetkovića (predsjednik HPD Japetić), organizirali predavanje o speleologiji i terenski rad u okviru Opće planinarske škole HPD Japetić (Samobor).
Predavanje je održano u prostorijama našeg Kluba, a obrađene su teme o nazivu te znanstvenim i sportsko-rekreativnim aspektima speleologije, povijesti speleologije u svijetu, Europi i Hrvatskoj, speleološkoj tehnici i istraživanjima. Posebna pažnja posvećena je objektivnim i subjektivnim opasnostima u speleološkim objektima te zaštiti prirode. U osnovnim crtama polaznici su dobili informacije o speleomorfologiji, mikroklimi i praktična znanja o korištenju speleoloških objekata. Nakon predavanja razgledali su fotografije sa speleoloških istraživanja i oružarstvo s osobnom i zajedničkom speleološkom opremom.

Praktični dio edukacije održali smo u Pećinskom parku Grabovača u subotu 1. listopada. Posjetili smo pećinu Samograd i Medinu pećinu. U Samogradu su održani kraći blokovi predavanja o speleomorfologiji, mikroklimi spilja, sigama i turističkom korištenju speleoloških objekata. Informacije o povijesti pećine, njenim natpisima i arheološkim nalazima te Pećinskom parku polaznicima je ispričao vodič Mario Paral.
Medina pećina poslužila je kao primjer poluuređenog speleološkog objekta koji ima stazu, ali nema rasvjetu te se povremeno koristi za vođene posjete. U njenim su kanalima polaznici upoznati s opasnostima ulaska u speleološke objekte te rizicima koje to donosi. Terenski obilazak završio je druženjem uz fine kolače kojima nas je ovom prilikom počastila voditeljica škole Daniela.

Ovom se prilikom zahvaljujemo članovima HPD Japetić i polaznicima škole na interesu i ugodnom druženju, zatim ravnateljici JU PP Grabovača Katarini Milković na podršci i pomoći u organizaciji te našim kolegama vodičima Tomislavu Špeharu i Mariu Paralu na suradnji.

N. Buzjak

Predavanje o speleologiji za polaznike planinarske škole HPD Japetić

Predavanje o speleologiji za polaznike planinarske škole HPD Japetić

Polaznici Opće planinarske škole 2016. na predavanju o speleologiji i voditeljica Škole Daniela Čupić

Polaznici Opće planinarske škole 2016. i voditeljica Škole Daniela Čupić

Polaznici škole, planinari i speleolozi SKS-a u Pećinskom parku Grabovača

Polaznici škole, planinari i speleolozi SKS-a u Pećinskom parku Grabovača

Sudionici u pećini Samograd

Sudionici u pećini Samograd

Vodič Mario Paral priča o potpisima u pećini Samograd

Vodič Mario Paral priča o potpisima u pećini Samograd

Uspon stepenicama kroz najljepšu dvoranu Samograda

Uspon stepenicama kroz najljepšu dvoranu Samograda

Silazak starim stepenicama u Medinu pećinu

Silazak starim stepenicama u Medinu pećinu

Zajednička fotografija planinara HPD Japetić i speleologa SK Samobor u Medinoj pećini

Zajednička fotografija planinara HPD Japetić i speleologa SK Samobor u Medinoj pećini